historia druku

Historia druku

Druk to według mnie największy wynalazek dziejów. Dzięki niemu możemy się uczyć, powielać wiedzę, a co najważniejsze informować inne osoby o bardzo ważnych rzeczach, które dzieją się na świecie. Tak na przykład już od roku 1609 robiły gazety na świecie. To one często były propagandą, ale nie raz ratowały życie wielu ludziom. Druk daje również rozrywkę. A o tym wszystkim w tym artykule o historii druku.

Historia druku p.n.e

Historia zawsze lubi zaczynać się bardzo dawno temu. Tak i było w tym przypadku. Czy wiecie o tym, że pierwszy pierwowzór drukarki w antycznym tego słowa znaczeniu istniał w 2400 roku w Egipcie przed naszą erą. Jest to zalążek ponad 4400 lat rozwoju druku. W 2400 p.n.e Egipcjanie stworzyli stemple, którymi ozdabiali świątynie oraz piramidy faraonów. Takie stemple jednak były bardzo czasochłonne do wytworzenia, a co najważniejsze szybko się kruszyły, ponieważ były robione z rzadkich i mało wytrzymałych materiałów – głównie kamień.
Przez lata druk rozwijał się tak samo jak i materiał na którym ten druk pracował. Już pod koniec III wieku przed naszą erą pojawiały się pierwsze próby utworzenia nowego papieru – pergaminu! Oficjalnie udało się to jednak w II wieku przed naszą erą. Był to istny przełom na skalę tamtej ery.

Użycie druku w dniu codziennym

Lata 1500-1700 to istny wysyp różnorodnych zastosowań druku w praktyce. Powstawały gazety, wizytówki w Chinach, czy nawet różne drukowane ozdoby na płótnach. Można powiedzieć z ręką na sercu, że przestrzeń tych dwóch wieków dała drukowi potężnego kopa w rozwoju. Lata 1700 to również czas w którym maszyny rozwijały się najszybciej. Kolejnym tak wielkim przełomem są lata 1950 oraz wielki szał na rynku konsumenckim o drukarki do zastosowań domowych.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/virt106340/domains/swiat-druku.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

5 myśli na temat “Historia druku”

Dodaj komentarz